Umělecké rezidence SdílenéhoProstoru jsou setkání vybraných umělců, kteří dostanou příležitost strávit společně příjemný čas na některém z tajemných, odlehlých a podnětných míst Evropy.
Umělci i intelektuálové se ve stávajícím systému naučili zaměřovat se na konkrétní projekty a být součástí (nejen) uměleckých sítí, s jejichž pomocí tvoří a sdílejí výsledky své práce. Salon coby prostředí pro intelektuální konverzaci je důležitou součástí evropské kulturní tradice, která mívala zásadní dopad na evropské myšlení. Salony ale téměř zmizely a my jsme přesvědčeni, že je třeba znovu poskytnout umělcům a intelektuálům prostor, v jehož rámci se nebude odehrávat nic víc než „pouhé přemýšlení a dialog“. Tento prostor potřebují zejména profesionální umělci, kteří jsou považováni za již příliš zaměstnané a uznávané.
Hostitelem každé z uměleckých rezidencí je jeden z umělců, který se zúčastnil předchozího pobytu. V případě druhé z řady rezidencí byla estonská vizuální umělkyně a dokumentaristka Kristina Norman, která ke společnému setkání pozvala další profesionály z různých uměleckých oblastí. Tato rezidence se uskutečnila v tradičním venkovském domě „Lūķi“ v obci Jūrkalne na západním pobřeží Lotyšska. Obec Jūrkalne se nachází v katolickém regionu Suits a ve středověku se nazývala Felixberg (Šťastná hora). Podle pověsti tak byla pojmenována poté, co na jejím pobřeží postavil kostel kapitán, kterému se podařilo přežít bouři. Své stávající jméno – Jūrkalne (Mořská hora) – obec dostala v roce 1925, protože její pobřeží lemují nádherné útesy porostlé borovicemi.
Na tomto krásném, skrytém místě se setkala Kristina Norman (Estonsko) s uměleckou skupinou Fokus Grupa (Chorvatsko), kterou tvoří Iva Kovač a Elvis Krstulović, s Jānisem Balodisem (Lotyšsko), Ronenem Eidelmanem (Izrael), Ingou Gaile (Lotyšsko), Taijou Helminen (Finsko), Erbossynem Meldibekovem (Kazachstán), Heike Schuppelius (Německo) a Tal Yahas (Izrael), aby zde sdíleli své vize a hledali inspiraci.
V pořadí druhou uměleckou rezidenci organizovala v Lotyšsku Gundega Laivina z Nového divadelního institutu v Lotyšsku ve spolupráci s Pražským Quadriennale.
V průběhu tří let se uskuteční umělecké rezidence celkem 4 – v Makedonii, Lotyšsku, Finsku a České republice.