Projekt Shakespearovské Kmeny se uskutečnil o posledním víkendu Shakespearovského festivalu (Shakespeare Festival), který uspořádalo oddělení divadla a performativního umění z Victoria and Albert Museum souběžně s výstavou Shakespeare: Greatest Living Playwright, jež připomínala 450 let od Shakespearova narození.
Prezentaci prací, které se na základě Shakespearových her zamýšlely nad využitím kostýmů a masek k vytvoření společné, "kmenové" identity, připravili studenti kostýmního výtvarnictví z London College of Fashion, Central Saint Martins, Bristol Old Vic Theatre School a Edinburgh College of Art spolu s oddělením divadla a performativního umění. V pátek 2. května tyto "kmeny" obsadily "území" v prostorách muzea a vytvořily živou výstavu ve veřejném prostoru. "Kmeny" bylo možné rozlišit podle charakteristického oděvu i podle specifických pohybů a pravidel chování (vystupování během performance). Výstava uvedla v pochybnost politiku, jež určuje nakládání s veřejným prostorem a životním prostředím, a otevřela otázku obrazotvornosti a teatrálnosti coby možného vyjádření politických názorů a činů. Kostýmy zůstaly vystaveny v prostorách muzea i během víkendu 3. a 4. května 2014 a přímo na místě byli k dispozici také studenti, připravení diskutovat o svém díle s kýmkoli, kdo do muzea zavítal.
Soutěž
Výběrem nejlepšího studentského příspěvku a shakespearovských šašků byla pověřena umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker. V roce 2013 představí svou práci v Praze Oliver a Caroline.
Podle našeho názoru skončila celá akce velkým úspěchem. Studenti vytvořili díla mimořádně vysoké kvality. Domníváme se, že k tomu přispěla i vzájemná soutěživost a vidina ceny v podobě prezentace kostýmů na pražské výstavě. Zásluhou této akce došlo také k navázání pracovních vztahů mezi muzeem a institucemi vyššího vzdělávání. Muzeum poskytuje začínajícím výtvarníkům možnost vystavit jejich díla, čímž utužuje vztahy s novou generací tvůrčích profesionálů.
Studenti měli na paměti, že navržené kostýmy mají zohledňovat jak pojem „kmeny“, tak muzejní prostor. Performance uskutečněné v rámci výstavy byly výrazem skutečné vnímavosti studentů vůči muzejnímu prostředí i návštěvníkům. Všem příspěvkům se podařilo podnítit veřejnost k jinému přístupu k muzeu a jeho exponátům. Byla to vskutku radostná podívaná.