Pražské Quadriennale připravilo workshopy v rámci festivalu Zlomvaz.
Již podruhé připravilo Pražské Quadriennale ve spolupráci s DAMU sérii workshopů zahraničních tvůrců v rámci festivalu ZLOMVAZ. V rámci 20. ročníku tohoto divadelního festivalu vysokých uměleckých škol z České republiky, Slovenska a Polska se tento rok v květnu uskutečnily dílny navazující na tradiční edukační program Pražského Quadriennale pro studenty a mladé umělce. Studenti měli možnost zkoumat divadelní prostorovou kompozici ve veřejném prostoru, způsoby maskování jako sociální jevu a vytváření dramaturgických významů umísťováním slov do prostoru, a to pod vedením významných mezinárodních umělců. Jednotlivé workshopy vedli: Lotte van den Berg, režisérka a zakladatelka skupiny OMSK žijící v Amsterdamu, jejíž workshop se zabýval pohledem diváka ve veřejném prostoru jakožto tvůrčím prvkem divadla; umělci Julian Hetzel a Michele Rizzo, jejichž dílna se zaměřuje na nejrůznější způsoby divadelní proměny/přeměny a český výtvarník Tomáš Svoboda, který se dlouhodobě zabývá vztahem mezi fantazií, obrazy, prostory a texty, a možností vytvářet scénografii textem.
Festival Zlomvaz je součástí projektu SdílenýProstor.
Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.
WORKSHOPY PQ NA FESTIVALU ZLOMVAZ 2013
ANY/BODY
Julian Hetzel, Michele Rizzo
Julian Hetzel se narodil ve Schwarzwaldu. Žije a pracuje v Amsterdamu a v Lipsku. Během studia výtvarného umění ve Výmaru na Bauhaus University se zaměřoval na audiovizuální média a média pracující s konceptem času. Je zakladatel elektro-popové skupiny Pentatones. Zabývá se performancí a výtvarným uměním s politickým rozměrem a dokumentárním přístupem. Zkoumá zejména způsoby vnímání a fenomén každodennosti. Experimentuje s formami a formáty, jež přirozeně vycházejí z tématu jeho zájmu – obvykle v triádě hudba, média, divadlo. Momentálně je residenčním umělcem na DasArts v Amsterdamu a zaměřuje se na výzkum nových forem performačních umění a divadla.
Michele Rizzo započal studia v Itálii, kde se věnoval piánu, tanci a architektuře. V roce 2011 absolvoval choreografii na SNDO v Amsterdamu. Ve své tvůrčí činnosti se zabývá zejména otázkou sebereprezentace, přičemž využívá nejrůznějších médií a disciplín, včetně výtvarného umění, hudby a tance.
Za podpory Goethe Institutu.
Hrát zakázáno / tajné shromáždění diváků
Lotte van den Berg
Holandská režisérka Lotte van den Berg patří mezi nejvýraznější tvůrce své generace. Její tvorba je úzce provázaná se společenskou povahou divadla. Mezi její inscenace patří Het Blauwe uur, Gerucht, Braakland a Les Specateurs, většina z nich se zabývá pozorováním, zkušenostmi praktického života a často také obtížností porozumění. Obrací skutečnost na hlavu, takže začneme věci nahlížet z jiného úhlu – anebo se z jiného úhlu díváme. Odešla z režisérské pozice v antverpském divadle Toneelhuis a založila OMSK, svou vlastní skupinu v Dordrechtu, malém holandském městě. Začala do své práce zapojovat tamější okolí, a zároveň několik měsíců pracovala v Kinshase, hlavním městě Konga. V současné době se chystá do Utrechtu jako residenční umělkyně v centru Huis aan de Werf. Její nejnovější dílo Pleinvrees vznikne pro exteriér: "Pleinvrees [agorafobie] se bude odehrávat na velkém náměstí ve středu města a nebude vám to připomínat žádné dosud shlédnuté představení. Nebude tam scéna, světla, zvuk ani hlediště. Pleinvrees je happening, výjimečné setkání."
Za podpory Velvyslanectví Nizozemského království.
Slovo jako kulisa - "díváme se na text"
Tomáš Svoboda